Preskoči na glavni sadržaj

Re-selected predstavlja - Glasni šapati, film prije pada zida

Novi Kratki utorak, koji se održava 10. prosinca u 21 sat u kinu Tuškanac u Zagrebu, biti će u znaku projekta re-selected Filmskog festivala u Oberhausenu i Instituta Arsenal iz Berlina, čija je ideja ponovno čitanje filmske povijesti kroz analognu arhivu. 

Na programu pod imenom 'Glasni šapati - film prije pada zida' s 35mm filmskih kopija prikazat će se četiri filma nastala u Istočnoj Europi u drugoj polovici 80-ih, kada se već uvelike osjećao skori dolazak političkih promjena. Organizatori iz programa izdvajaju film Aleksandra Sokurova Večernja žrtva, kao i višestruko nagrađivani dokumentarac Mikrofon iz 1989., koji se bavi posljedicama nesreće u Černobilu. Filmove će predstaviti njemački filmolog i kustos Tobias Hering, voditelj projekta re-selected.  

Hering je o programu napisao sljedeće: 'Još od 50-ih godina prošlog stoljeća Filmski festival u Oberhausenu imao je funkciju 'zapadne platforme' za prikazivanje filmova koji su nastajali u Istočnoj Europi. U klimi 'hladnog rata' u Zapadnoj Njemačkoj politički imidž festivala uvelike se temeljio na dobrodošlici filmova iz socijalističkih zemalja. Reakcije na te filmove često su bile obilježene istovremenim uvažavanjem i sumnjom: govoreći uopćeno, državna produkcija filmova u Istočnoj Europi bila je promatrana kao odličan okvir za učenje profesionalaca filmskom zanatu, dok je u isto vrijeme često preko cenzure zaustavljala pokušaje distribucije njihovih radova. Dok je zasigurno bilo istine u toj slici (kao što je bilo točno i da su se na zapadu načini i sredstva cenzuriranja razlikovali, ali bili jednako učinkoviti), to je stvaralo neobičnu prizmu kroz koju se promatralo istočnoevropske filmove u Oberhausenu: što napraviti s redovitim priljevom uzbudljivih, inovativnih i vrijednih filmova svih filmskih vrsta - dokumentarnih, animiranih, igranih - ako oni dolaze iz društvenog i kulturnog okruženja koje smo navikli promatrati kao usko, opresivno i neprijateljski raspoloženo prema slobodnom umjerničkom izrazu? Paradoksalno, ali izgleda da se od istočnoeuropske filmske avangarde očekivalo da istovremeno dokazuje i pobija negativne pretpostavke o socijalističkim zemljama. Odnos se kroz desetljeća svakako promijenio, i prijem filmova je postao iznijansiran, ali činjenica da je Oberhausen čak 1990. predstavio program 'zabranjenih' tj. bunkeriranih filmova iz Istočne Njemačke, Rumunjske, Jugoslavije, Čehoslovačke i Poljske, pokazuje da je ideja 'skrivene' strane istočnoevropskog filma prevladala.                  

Filmovi koje ćemo gledati snimljeni su u godinama koje su prethodile prijelomnim događajima 1989. i 1990. U njima se osjeća nervoza, nezadovoljstvo i nadanje razdoblja čije je razumijevanje danas zakrčeno s klišeima. Zajedničke značajke tih stilski vrlo različitih filmova su svojevrsna tišina, nedostatak riječi, pregovori oko toga što se može reći i kad će biti vrijeme da se to kaže. 'Glasni šapat', prigušena dikcija, nešto uzburkano ispod površine osjeća se u ovim filmovima. Da li je to stiglo do nas?'. 

Program se održava u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, u suradnji s Filmskim festivalom u Oberhausenu i Institutom Arsenal u Berlinu, a ulaz je 20 kn. Filmovi se puštaju s 35mm filmskih kopija i imaju engleske titlove. 

Re-selected je trogodišnji zajednički projekt Filmskog festivala u Oberhausenu i Instituta za film i video Arsenal iz Berlina, kao dijela projekta 'Arhiv izvan sebe' (Archive außer sich), koji se provodi u suradnji s Haus der Kulturen der Welt također iz Berlina, podržan je od strane BKM-a (Bundesregierung für Kultur und Medien), a unutar okvira 'Nove abecede' (Das Neue Alphabet), zasnovanog na rezoluciji Njemačkog parlamenta (Bundestag). 

 Raspored projekcije (72 min):  

Skretničari (Rangierer), Jürgen Böttcher, DDR, 1984., 22 min, 35 mm 
Večernja žrtva (Žertva večernjaja), Aleksandr Sokurov, SSSR 1984./87., 18 min, 35mm
Događaj (Zdarzenie), Hieronim Neumann, Poljska, 1987., 11 min, 35mm 
Mikrofon, Georgi Shkliarevski, SSSR, 1989., 21 min, 35mm 

Sve ostale detalje o filmovima i programu potražite na ovoj poveznici

Naslovne fotografije: scene iz filma MikrofonSkretničari 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.