Letite s nama!
Od siječnja do prosinca ove godine, ukupno će čak 27 hrvatskih filmova biti prikazano na 16 značajnih svjetskih festivala. Doletjeli smo u odabrano društvo, osvajamo nagrade i tisuće novih gledatelja. Vrijeme na odredištu: sunčano!
44. Međunarodni filmski festival u Rotterdamu, 21. siječnja – 1. veljače 2014.
44th International Film Festival Rotterdam
Ljubavna odiseja (Tatjana Božić) | Međunarodna konkurencija
Tlo pod nogama (Sonja Tarokić) | Spectrum Shorts
Sitna ptica (Dane Komljen) | Spectrum Shorts
Mama Europa (Petra Seliškar) | Signals Regained
36. Međunarodni festival kratkometražnog filma u Clermont-Ferrandu, 31. siječnja – 8. veljače 2014.
36e Festival international du court métrage de Clermont-Ferrand
Skriveni talent (Miran Miošić) | L'ecole va au cinema
Otac (Ivan Bogdanov, Moritz Mayerhofer, Asparuh Petrov, Veljko Popović, Rositsa Raleva, Dim Yagodin) | Collections
64. Međunarodni filmski festival u Berlinu, 6. – 16. veljače 2014.
64. Internationale Filmfestspiele Berlin
Baršunasti teroristi (Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes) | Forum | Nagrada publike (Tagesspiegel Readers’ Jury Award)
46. Međunarodni filmski festival Visions du Réel u Nyonu, 25. travnja – 3. svibnja 2014.
46e Visions du Réel – Festival International de Cinéma Nyon
Autofocus (Boris Poljak) | Međunarodna konkurencija | Nagrada za najbolji kratkometražni film
60. Međunarodni festival kratkometražnog filma u Oberhausenu, 1. – 6. svibnja 2014.
60. Internationale Kurzfilmtage Oberhausen
Najmanji (Tomislav Šoban) | Međunarodna konkurencija
U ime naroda (Dalibor Martinis) | Međunarodna konkurencija
67. Filmski festival u Cannesu – 53. Tjedan kritike, 15. – 23. svibnja 2014.
67e Festival de Cannes – 53e Semaine de la critique
Kokoška (Una Gunjak) | Kratkometražna konkurencija
54. Međunarodni festival animiranog filma u Annecyju, 9. – 14. lipnja 2014.
54e Festival international du film d'animation d'Annecy
Slom (David Lovrić) | Natjecateljski program diplomskog filma
Program hrvatske stop-animacije
25. Međunarodni filmski festival FIDMarseille, 1. – 7. srpnja 2014.
25e FIDMarseille – Festival International de Cinéma de Marseille
Mitch – dnevnik jednog shizofreničara (Damir Čučić, Mišel Skorić) | Međunarodna konkurencija | Posebno priznanje
49. Međunarodni filmski festival u Karlovim Varima, 4. – 12. srpnja 2014.
49. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Autofocus (Boris Poljak) | Dokumentarna konkurencija | Najbolji kratkometražni dokumentarni film
Spomenik Michaelu Jacksonu (Darko Lungulov) | natjecateljski program East of the West
67. Filmski festival u Locarnu, 6. – 16. kolovoza 2014.
67o Festival del film Locarno
Cure (Andrea Štaka) | Međunarodna konkurencija
Otok ljubavi (Jasmila Žbanić) | Piazza Grande
20. Sarajevo Film Festival, 15. – 23. kolovoza 2014.
Cure (Andrea Štaka) | Natjecateljski program igranog filma
Otok ljubavi (Jasmila Žbanić) | Open Air
Broj 55 (Kristijan Milić) | Pretpremijere
Most na kraju svijeta (Branko Ištvančić) | BH film
Goli (Tiha Klara Gudac) | Natjecateljski program dokumentarnog filma | Srce Sarajeva za najbolji dokumentarni film
Djeca tranzicije (Matija Vukšić) | Natjecateljski program dokumentarnog filma
Ljubavna odiseja (Tatjana Božić) | Natjecateljski program dokumentarnog filma | Posebno priznanje
Mitch – dnevnik jednog shizofreničara (Damir Čučić, Mišel Skorić) | Natjecateljski program dokumentarnog filma
Kismet (Nina Maria Paschalidou) | Natjecateljski program dokumentarnog filma
Moj zanat (Mladen Matičević) | Gala projekcija
Spomenik Michaelu Jacksonu (Darko Lungulov) | Pretpremijere
Manjača (Tin Žanić) | Natjecateljski program kratkometražnog filma
Kokoška (Una Gunjak) | Natjecateljski program kratkometražnog filma | Srce Sarajeva za najbolji kratkometražni igrani film
15. bijenalni Međunarodni festival animiranog filma u Hirošimi, 21. – 25. kolovoza 2014.
15. International Animation Festival Hiroshima
Glad (Petra Zlonoga) | Međunarodni natjecateljski program
Retrospektiva filmova Joška Marušića
39. Festival svjetskog filma u Montrealu, 21. kolovoza – 1. rujna 2014.
39e Festival des Films du Monde de Montréal
Most na kraju svijeta (Branko Ištvančić) | Fokus na svjetski film
Kokoška (Una Gunjak) | Fokus na svjetski film
71. Međunarodni filmski festival u Veneciji, 27. kolovoza – 6. rujna 2014.
71a Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica della Biennale di Venezia
Takva su pravila (Ognjen Sviličić) | Horizonti | Nagrada žirija za najbolje glumačko ostvarenje Emiru Hadžihafizbegoviću
39. Međunarodni filmski festival u Torontu, 4. – 14. rujna 2014.
39th Toronto International Film Festival
Kosac (Zvonimir Jurić) | Suvremena svjetska kinematografija
Itsi Bitsi (Ole Christian Madsen) | Suvremena svjetska kinematografija
19. Međunarodni filmski festival u Busanu, 2. – 11. listopada 2014.
19. 부산국제영화제 19th Busan International Film Festival
Takva su pravila (Ognjen Sviličić) | World Cinema