Preskoči na glavni sadržaj

ZagrebDox Pro na posebnom ZagrebDoxu

Ovogodišnje posebno izdanje ZagrebDoxa, koje se održava od 4. do 11. listopada u Kinu SC i Teatru &TD Studentskog centra u Zagrebu, uključit će i nekoliko događanja u sklopu programa ZagrebDox Pro. 

Majstorsko predavanje / Dana Budisavljević i Miljenka Čogelja: Pripovijedanje dokumentarnim i igranim filmom

6. 10. / Utorak, 17.00 – 18.30 Teatar &TD, Polukružna dvorana

Redateljica Dana Budisavljević i producentica Miljenka Čogelja održat će masterclass o spoju dokumentarnih i igranih formi, temeljem vlastitog iskustva tijekom zajedničkog rada na najnovijem nagrađivanom dokufikcijskom hibridnom filmu Dnevnik Diane Budisavljević.

"U razmišljanju o ovom filmu, prvi i osnovni zadatak bio je ispričati nepoznatu priču koja je čekala više od 70 godina. U početku sam mislila da će to biti dokumentarni film, ali trogodišnje istraživanje pokazalo je da danas više nema nikoga tko se sjeća Diane iz vremena Drugog svjetskog rata. Ostao je samo njen Dnevnik. Spašena djeca bila su premala da bi je se sjećala. Moj zadatak postao je filmom spojiti ono što je poviješću bilo razdvojeno – Dianu i djecu, igrano i dokumentarno" – Dana Budisavljević

"Produkcija Dnevnika Diane Budisavljević bio je dugotrajan, ali prije svega uzbudljiv i intenzivan proces učenja u više faza i na više razina. Učenja kako u produkcijskom smislu postaviti ovako kompleksan projekt te kako biti podrška i poticaj redateljici i cijelom autorskom timu u svim fazama projekta. Kako je naša glavna junakinja Diana Budisavljević, žena koja je davno umrla i više je se gotovo nitko ne sjeća, prvi zadatak bio je opsežno povijesno i arhivsko istraživanje koje nam je pomoglo da shvatimo kako ispričati priču o njoj. Kad smo nakon višegodišnjeg istraživanja i rada na konceptu film razvili kao igrano-dokumentarni i shvatili da ćemo snimati veliki broj igranih scena u periodu Drugog svjetskog rata, novi izazovi bili su financiranje te priprema i snimanje perioda četrdesetih godina prošlog stoljeća. Na kraju, film je koprodukcija tri zemlje (Hrvatske, Slovenije i Srbije) uz podršku fonda Eurimages." – Miljenka Čogelja

Studija slučaja / Jess Gormley: Guardianovi dokumentarci

7.10. / Srijeda, 17.00 – 18.00 Online na www.zagrebdox.net

Jess Gormley je izvršna producentica dokumentarne i igrane produkcije u Guardianu, gdje radi već pet godina. U njezine najpoznatije projekte ubrajaju se: What has the ECHR ever done for us? s Partickom Stewartom, Brexit Shorts i Shakespeare Solos. Prije toga radila je kao producentica i izvršna producentica dokumentarnih i igranih sadržaja za televiziju, kino i internet, a među njezinim projektima su: McCulli (dugometražni dokumentarac nominiraj za dvije BAFTA nagrade), Attacking the Devil ( dokumentarni film dobitnik nagrade žirija u Sheffieldu), Radiator (dugometražni igrani film), Akram Khan: Homeland (dokumentarac za More 4), Rankin Presents Collabor8te (serijal od četiri epizode za Sky Arts) i The Arbor (dokumentarna drama nominirana za BAFTA nagradu).

Na ZagrebDoxu će Jess govoriti o Guardianovoj ambicioznoj petodijelnoj seriji Podijeljeni gradovi koju je naručila i izvršno producirala. Serija je premijerno prikazana na 30. obljetnicu pada Berlinskog zida, povijesni trenutak koji je nagovijestio ujedinjeniju budućnost, no danas je naš svijet opet slomljen, a gradovi podijeljeniji nego ikada, od politike, preko klime, do hrane. Jess će opisati uredničke odluke u pozadini ove serije te kako je mala produkcijska ekipa uspjela stvoriti seriju globalnog dosega. Osim ove serije, Jess će spomenuti i Guardianov stav prema Brexitu i odnos prema Europi u ovoj novoj geopolitičkoj eri.

Pozivamo Vas da ususret case-studyju pogledate dostupne Gaurdianove dokumentarce i pripremite pitanja koja će biti moguće postaviti Jess putem chata. Tekst urednika serijala Guardian Cities, Chrisa Michaela, možete proćitati ovdje.

Majstorsko predavanje / Lucy Walker: Tajne dokumentarne montaže

8. 10. / Četvrtak, 17.00 Online na www.zagrebdox.net

Lucy Walker je britanska filmska redateljica, dobitnica Emmyja, dvaput nominirana za Oscara te poznata po stvaranju dojmljive dokumentaristike nadahnute stvarnim likovima, koja plijeni emocionalno i narativno. Časopis Hollywood Reporter nazvao ju je "novim Errolom Morrisom", a Variety je pohvalio njezinu iznimnu sposobnost da se poveže s publikom.

Među njezine filmove ubrajaju se dokumentarci Trenutak udara (2013), Zemlja smeća (2010), Blindsight (2006), Tsunami i trešnjin cvijet (2011) i Lavlja usta se otvaraju (2014), kao i dvadesetak epizoda TV serije Blue's Clues za Nickelodeon. Njezini su filmovi pet puta ušli u uži izbor za Oscara i dvaput nominirani, sedam puta nominirani za Emmyja (uz jednu pobjedu), a osvojili su povrh toga još preko stotinu drugih filmskih nagrada. Lucy Walker ujedno je i cijenjena redateljica virtualne stvarnosti. 

U sklopu ovogodišnjeg ZagrebDoxa retrospektivni program posvećen ovoj autorici može se besplatno pogledati online na Vimeo kanalu. Više informacija ovdje

Na ZagrebDoxu će održati online masterclass te govoriti o svojem pristupu procesu montaže u dokumentarnom filmu.

"Obožavam umijeće pripovijedanja. Kada se montiraju moji dokumentarci, cijelo sam vrijeme prisutna u montaži. To je tako fascinantan i zabavan proces. Nisam od onih redatelja koji puste sretnog montažera da radi svoj posao u miru, upravo suprotno, tamo sam i radimo zajedno, u pokušaju da oblikujemo film i sve posložimo." – Lucy Walker

Studija slučaja / Đuro Gavran: Jedna od nas

9.10. / Petak, 17.00 – 18.30 Teatar &TD, Polukružna dvorana

Hrvatski dokumentarist Đuro Gavran, poznat po filmovima kao što su Presuda i 4,7, vraća se na ZagrebDox sa svojim novim, potresnim filmom Jedna od nas. Na 15. godišnjici mature, Gavran i njegov razred prisjećaju se srednjoškolskih zgoda, ali nad proslavom poput crnog oblaka lebdi pismo kolegice koja im je odlučila ispričati o dugogodišnjem zlostavljanju od strane oca.

U sklopu hrvatske premijere filma, Gavran će održati case study o nastanku filma i socijalno odgovornim ciljevima koji nadilaze domet samog dokumentarca. Neka od pitanja na koja će pokušati dati odgovor su: Kako pronaći novac za film koji proizilazi iz instinktivne reakcije na šok i koji je sniman u jednom danu? Kako privući potencijalne strane financijere na koprodukcijskim marketima na ZagrebDox Prou, u Leipzigu i Sarajevu na kojima je sudjelovao, i kako se izboriti sa svijetom filmske industrije i ustaljenim formama pripovijedanja u radu na iznimno specifičnom, intimnom filmu? Kako se izboriti s odgovornošću autora prema tako osjetljivoj temi? Na koji način jedan angažirani dokumentarac može nadići granice filmskog izričaja, i kako je redatelj u suradnji s udrugama Korak po korak, Hrabri telefon i Centar za sigurniji internet pokrenuo kampanju za borbu protiv seksualnog nasilja u obitelji?

"Od samog početka sam znao da ne želim raditi film o njenom slučaju, već o našoj nemoći da prihvatimo koliko je problem seksualnog zlostavljanja djece prisutan u našem društvu i kako se teško suočavamo s njim. Ovo je tabu tema u gotovo svim društvima, o njoj je teško govoriti, nju je teško prihvatiti, o njoj jako malo znamo. Ona je za većinu ljudi samo vijest iz crne kronike ili tema mučnog igranog filma." – Đuro Gavran

Sukladno preporukama za sprječavanje zaraze COVID-19 tijekom održavanja profesionalnih kulturnih manifestacija, ograničeni broj posjetitelja masterclassa i case-studyja je 30.

Molimo sve zainteresirane da svoj dolazak prijave na mail: pro@zagrebdox.net.

U prijavi je potrebno navesti za koji događaj se prijavljujete, puno ime i prezime te kontakt telefon. 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.