Preskoči na glavni sadržaj

Program 'Zagreb film u dvorani Gorgona' – dokumentarni blok Žena, majka, radnica

U sklopu velike multimedijske izložbe Od imaginacije do animacije: šest desetljeća Zagreb filma u MSU-u, održat će se i bogat popratni program u okviru kojeg će ljubitelji filma u dvorani Gorgona imati priliku pogledati tematski izbor dokumentarnih i igranih filmova nastalih u produkciji Zagreb filma. 

Uz autore poput Kreše Golika, Rudolfa Sremeca, Ante Babaje, Krste Papića, Petra Krelje, Bogdana Žižića, Zorana Tadića i drugih, ta institucija dala je izniman doprinos ugledu i pozicioniranju hrvatske kinematografije na međunarodnoj filmskoj i umjetničkoj sceni. Želja organizatora je da ovim programom odabranih filmova podsjete publiku na fantastična umjetnička postignuća Zagreb filma koji je, uz vrhunsku i uspješnu produkciju animiranog filma, bio i jedan od međunarodno najuspješnijih hrvatskih producenata kratkometražnih igranih i dokumentarnih filmova. 

Program Zagreb film u dvorani Gorgona tako će do lipnja 2020. predstaviti filmove kroz nekoliko tematskih cjelina. Početkom ožujka, u vrijeme obilježavanja Međunarodnog dana žena, na programu je dokumentarni blok Žena, majka, radnica koji snažnim autorskim filmskim rukopisima, kroz ekonomske i socijalne portrete tematizira život žene u patrijarhalnoj sredini u okolnostima društvene tranzicije. Blok obuhvaća vrhunska ostvarenja hrvatske dokumentaristike u rasponu od dvadeset godina, počevši od naslova Od 3 do 22 Kreše Golika iz 1966. godine, do Nezaposlene žene s djecom iz 1986. Krste Papića. 

Travanjski blok pod naslovom Tranzicije, migracije, gastarbajteri donosi pak sjajne naslove poput Halo Munchen i Specijalni vlakovi Krste Papića, Gastarbeiter Bogdana Žižića te Dernek Zorana Tadića, a bavi se trajnim temama Zagreb filma - ekonomskim i političkim uzrocima migracija, te odnosom zavičaja i novih "domovina". Kao dodatni doprinos valorizaciji produkcije Zagreb filma u njegovom europskom kontekstu, za travanj najavljuju i poseban programski blok Zagreb film u dijalogu s Međunarodnim festivalom kratkog filma u Oberhausenu. Od svojeg osnivanja Međunarodni festival kratkog filma u Oberhausenu (International short film festival Oberhausen) bio je jedno od ključnih mjesta međunarodne vidljivosti, kontekstualizacije i promocije brojnih autora i filmskih naslova iz produkcije Zagreb filma. Stoga je blok posvećen izboru prikazivanih i nagrađivanih filmova na tom prestižnom festivalu, poput Don Kihota Vlade Kristla, Idu dani Nedeljka Dragića, Pravde Ante Babaje, Čvora Krste Papića, Prese Bogdana Žižića i drugih. 

Početkom svibnja, uoči Praznika rada, filmski blok Da nam živi, živi rad bit će posvećen radu, profesijama i radništvu. Publika će moći vidjeti filmove koji tematiziraju zanimanja od kojih se nekih danas možemo samo nostalgično prisjećati, poput tramvajskog konduktera u Koliko to vrijedi? Kreše Golika te bakarskih ribara-tunolovaca u Ljudi, godine, more Zlatka Sudovića

Krajem svibnja i početkom lipnja prikazuju se dva bloka: U centru – Zagreb, kak imam te rad, koji naslovima Moj stan Zvonimira Berkovića, Poplava Bogdana Žižića te Splendid isolation Petra Krelje, prikazuje život u Zagrebu šezdesetih i sedamdesetih godina 20. stoljeća te naposljetku blok Izvan centra – priroda i društvo, s naslovima Mala seoska priredba Krste Papića, Ljudi s Neretve Obrada Gluščevića i Vrijeme šutnje Rudolfa Sremeca, posvećenog životu u unutrašnjosti i ruralnim sredinama. 

Za lipanj također najavljuju zagrebački film iz 1979. Živi bili pa vidjeli autora Milivoja Puhlovskog i Brune Gamulina s glazbom grupe Buldožer, triler San o ruži redatelja Zorana Tadića prema scenariju Pavla Pavličića iz 1986. te rijetki znanstveno-fantastični naslov hrvatske kinematografije Gosti iz galaksije Dušana Vukotića iz 1981.

Usto, u sklopu programa, neke od filmskih projekcija pratit će i tribine s gostima. Tako u četvrtak, 5. ožujka 2020., u okviru bloka Žena, majka, radnica, u MSU stižu teoretičarka filma Diana Nenadić i redateljice Vlatka Vorkapić i Katarina Zrinka Matijević.

Program Zagreb film u dvorani Gorgona realiziran je uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra. 

DOK blok
Žena, majka, radnica

Od 3 do 22, K. Golik, 1966.
Charter let broj, K. Papić, 1975.
Povratak, P. Krelja, 1975.
AB, Lj. Janković, 1977.
Pletenice, Z. Tadić, 1974.
Nezaposlena žena s djecom, K. Papić, 1986.

5. ožujka u 14 sati, projekcija filmova i razgovor
(gošće: teoretičarka filma Diana Nenadić i redateljice Vlatka Vorkapić I Katarina Zrinka Matijević)
6. ožujka u 16 sati, projekcija filmova
11. ožujka u 18 sati, projekcija filmova 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.