Preskoči na glavni sadržaj

Venecijanska Mostra na Kratkom utorku

U utorak 18. travnja, u 20 sati, u kinu Tuškanac u Zagrebu, gost Kratkog utorka biti će Enrico Vannucci, selektor programa kratkog filma Orizzonti na slavnom filmskom festivalu u Veneciji. On će prikazati izbor od šest najreprezentativnijih filmova sa zadnja dva izdanja festivala, i nakon toga u razgovoru s urednikom Kratkog utorka Ivanom Ramljakom između ostaloga otkriti kako izgleda festivalski selekcijski proces.

Venecijanski filmski festival, najstariji od svih filmskih festivala na svijetu, uz Cannes i Berlin je i jedan od tri najvažnija. Njegovo prvo izdanje održalo se od 6. do 21. kolovoza 1932., ali treba spomenuti da u bremenitim sedamdesetima kad je festival bio u velikoj krizi čak tri godine nije ni održavan (1973., 1977. i 1978.), a od 1969. do 1979. se na njemu nisu dodjeljivale nagrade. Selekcija Orizzonti postoji od 1988., druga je po važnosti nakon Službene selekcije, a u njoj se prikazuju filmovi koji predstavljaju najnovije estetske i izražajne tendencije u suvremenom filmu. Podijeljena je na duge i kratke filmove (do 20 minuta), a kao i u slučaju filmova iz Službene selekcije, inzistira na svjetskim premijerama, što znači da film prije toga ne smije biti prikazan ni unutar zemlje u kojoj je nastao. 

O programu izabranom za Kratki utorak Enrico Vannucci je rekao sljedeće: 'Kao što će ovi filmovi nadam se ilustrirati, recentna izdanja festivala ciljala su prikazati preciznu selekciju filmova iz cijelog svijeta - oko 14 godišnje - koji sadrže vrlo karakteristične, različite stilove i teme, sa željom za otkrivanjem novih filmaša i umjetnika koji predstavljaju najinovativnija strujanja u suvremenom filmu. Svake godine u programu Orizzonti natječu se vrlo različiti filmovi - od fikcijskih, preko dokumentaraca do animacija, koje ocijenjuje isti žiri koji to radi i za duge u filmove u istom programu. Šest filmova koje ćemo prikazati u Zagrebu rezultat su rada programera festivala s ciljem otkrivanja novih glasova, hibridnih formi ili hibridnih filmaških pozadina i osobnih stilova.'  

Program će otvoriti film Sve što nas rastavlja (Ce qui nous éloigne) kineskog redatelja koji živi u Francuskoj Hu Weïja koji je prije dvije godine bio nominiran za Oscara za svoj prethodni kratki film, a Sve što nas rastavlja je osim lani na Veneciji bio prikazan i ove godine na festivalu u Sundanceu. Prikazat će se i film Dobre vijesti (Good News) talijanskog autora Giovannija Fumua koji progovara o problemu tinejdžerske trudnoće u Južnoj Koreji kroz priču o paru tinejdžera koji se nalaze u jeftinom motelu u predgrađu Seula. Sretno, Orlo! je slovensko-austrijsko-hrvatska koprodukcija koju potpisuje 28-godišnja slovenska redateljica Sara Kern koja većinom živi i radi u Melbourneu u Australiji. Tu je i film 500 tisuća godina (500.000 Pee) Tajlanđanina Chaia Sirisa, čestog suradnika slavnog Apichatponga Weerasethakula, s kojim je radio na nekoliko zajedničkih projekata. Na rasporedu je i dokumentarac Colombi talijanskog autora Luce Ferrija snimljen sa super 8 kamerom. Za kraj programa prikazat će se i hrvatski film Belladonna Dubravke Turić koji je 2015. pobijedio u selekciji Orizzonti i donio njegovoj autorici Zlatnog lava. 

Program se održava u organizaciji Hrvatskog filmskog saveza, filmovi se puštaju s HD fileova i imaju engleske titlove. Ulaz na projekciju je 10 kuna. 

 Raspored programa (99 minuta):  

Sve što nas rastavlja (Ce qui nous éloigne), Hu Weï, Francuska, 2016., 18 min, HD
Dobre vijesti (Good News), Giovanni Fumu, Južna Koreja/Italija, 2016., 17 min, HD
500 tisuća godina (500.000 Pee), Chai Siris, Tajland, 2016., 15 min, HD
Sretno, Orlo! (Srečno, Orlo!), Sara Kern, Slovenija/Hrvatska/Austrija, 2016., 14 min, HD
Colombi, Luca Ferri, Italija, 2016., 20 min, HD
Belladonna, Dubravka Turić, Hrvatska, 2015. , 15 min, HD

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.