Preskoči na glavni sadržaj

U Muzeju grada Zagreba otvara se izložba „Grad filma – tvornica snova”

U četvrtak 24. srpnja 2014. godine u 21 sat u Muzeju grada Zagreba otvara se izložba pod nazivom „Grad filma – tvornica snova”, koja će kroz više aspekata tematizirati povijest filma u Zagrebu.

Naime, svega nekoliko mjeseci nakon prvih filmskih predstava u Berlinu i Parizu 1895. godine i Zagreb je postao mjesto u kojem su se prikazivale „pokretne slike”. Od tada do danas, Zagreb je na filmu zabilježen u brojnim domaćim, ali i vrijednim stranim filmskim zapisima. Filmska produkcija i distribucija desetljećima bilježi ga kao najvažniji regionalni kinematografski centar. Domaći i strani autori te filmske kompanije nagrađeni su raznim respektabilnim nagradama, od Oscara preko Zlatnog Globusa do Zlatnog Lava, a brojne su produkcije iza sebe ostavila vrijedne memorabilije – fotografije, knjige snimanja, kostime, rekvizitu i drugo.

Izložba tematizira pojavu filma kao medija i prve pionire filma u Zagrebu (Oktavijana Miletića, Maksimilijana Paspu, Franju Ledića i Josipa Hallu), osnivanje prvih produkcijskih kuća, produkciju u vrijeme Drugog svjetskog rata, poslijeratnu produkciju Jadran filma i Zagreb filma te poznate koprodukcijske projekte. Također, tijekom izložbe prikazivat će se filmovi na matinejama i organizirati razna druženja s ljudima iz svijeta filma.

Autorica izložbe je Vesna Leiner, a projekt je financirao Grad Zagreb. Suradnici izložbe su Hrvatski državni arhiv – Hrvatska kinoteka, Nacionalna i sveučilišna knjižnica, HRA-Grada Zagreba, HAZU, Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Croatia Film, Hrvatska radiotelevizija, Jadran film, Zagreb film te brojni drugi suradnici i istraživači. 

Izvor fotografija: Muzej grada Zagreba

Naslovne fotografije: Plakat Ede Murtića za film Živjet će ovaj narod (1947.); plakat za film Princeza koralja (1937.); Štefica Vidačić na naslovnici Revije Svijet i reklama za film Tri Evine kćeri u Filmskoj reviji (1927.); iz Hrvatskog slikopisa (1942.); reklama za Jadran film Franje Ledića (1926.) 

×
Ova internetska stranica koristi kolačiće (cookies) za potrebe analize statistike posjeta. Pri tome se ne prikupljaju niti obrađuju osobni podaci. Korištenjem stranice prihvaćate i njene uvjete korištenja.